Aldonas Pupkis. „Lietuvių kalba valstybėje. Iš tarpukario patirties“

Sausio 18 d. Vilniaus universitete įvyko pirmieji Lietuvių kalbos draugijos skaitymai „Kalbinis visuomenės švietimas“. „Gimtosios kalbos“ sausio ir vasario numeriuose skelbiamas Aldono Pupkio straipsnis „Lietuvių kalba valstybėje. Iš tarpukario patirties“, parengtas pagal šiame renginyje skaitytą pranešimą.
Nemaža vietos autorius skiria pasakojimui, kaip kalbos reikalais – rašybos, terminijos tvarkymu,  vadovėlių rengimu ir leidyba, periodinės spaudos kalbos kokybe – rūpinosi jaunos valstybės Švietimo ministerija.
Kalbos politika buvo vykdoma ne tik per Švietimo ministeriją, bet ir per kitas institucijas. Pavyzdžiui, 1935 m. priimtas Spaudos įstatymas suteikė teisę vidaus reikalų ministrui, gavus švietimo ministro pranešimą, „konfiskuoti spaudinį, kurio kalba yra itin darkyta“.
Straipsnyje siekiama parodyti, kad tarpukariu ir valdžios įstaigos, ir visuomenė laikėsi bendros krypties lietuvinti kraštą ir plėsti lietuvių kalbos vartojimą.  Kalbos dalykai integruoti ne tik į verslininkų užmojį lietuvinti šalį, bet ir į bendrąjį kultūros plėtros diskursą.
Pirma straipsnio dalisGK 2019_01_Pupkis
Antra straipsnio dalis – GK 2019_02_Pupkis

GK-2019-02-virs-internMaloniai primename, kad žurnalas „Gimtoji kalba“ yra prenumeruojamas (https://www.prenumeruok.lt/NewSubscription.aspx)
Aktyvavus nuorodą, tereikia į leidinių paieškos langelį įrašyti „Gimtoji kalba“