Agnė Aleksaitė. #MetųŽodis. Užkandnešys ir kriminalizuotas sumuštinis

Metų aktualijas ar laikinus, situacinius dalykus žymi naujų žodžių srautas. „Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyne“ fiksuota keliasdešimt naujadarų, kuriuos galima laikyti gyvenamojo meto aktualijų ženklais, pvz., 2018-aisiais politikų teikti transporto ir švietimo, maisto srities siūlymai, nesulaukę visuomenės palaikymo, kalboje virto laiko aktualijas žyminčiais naujadarais.

Liepos mėnesį atsirado „dyzelheitas“ – pašaipus naujadaras, įvardijantis dyzelinių automobilių nemėgimą (iš „dyzelis“ – dyzelinu varomas automobilis + „heitas“ < anglų k. „hate“ – neapkęsti).

Rugsėjo pradžioje užfiksuotas „užkandnešys, –ė“, apibūdinantis tą, kas nešiojasi į mokyklą Sveikatos apsaugos ministerijos nerekomenduojamą maistą. Tuo pat metu atsirado ir panašios sandaros bei panašios reikšmės „maistnešys, –ė“.

Į ministerijos pateiktas mitybos rekomendacijas akimirksniu sureagavę verslininkai mokiniams ir jų tėvams pasiūlė išeitį: kalboje kartu su nauja realija radosi „sveikatronas“ – užkandžių dėžutė vaikams, skatinanti valgyti daržoves.

Pastangas prižiūrėti mokinių mitybą atspindi ir rugsėjo pradžioje Kęstučio Navako pasvarstymai apie „kriminalizuotą sumuštinį“.

Kviečiame susipažinti su balsavimui atrinktų žodžių ir posakių sąrašais. Balsuoti už #MetųŽodį ir #MetųPosakį galite ČIA ir ČIA

Lzinios naujausias