Būrai.lt: Kultūros paveldas gyvas tol, kol jis įkvepia naujų interpretacijų

Turbūt niekada nepagalvojote, jog galite būti panašus į kurį nors Donelaičio „Metų“ veikėją. Enskį, Dočį, Krizą, Plaučiūną ar kurį kitą. Prieš šiek tiek daugiau nei mėnesį socialiniuose tinkluose pasirodė testas, kurį atlikę (atsakę į ten pateiktus klausimus) galite išsiaiškinti, į kurį poemos veikėją esate panašiausias. Kalbiname testo kūrėjus ir idėjos autorius.

Idėja sujungti Donelaičio poemos „Metai“ būrų charakterius ir psichologinį testą kilo ateitininkams, panorus įdomiai paminėti Donelaičio metus. Atlikęs MBTI charakterio testą Moksleivių ateitininkų sąjungos pirmininkas Martynas Pilkis sumanė pabandyti jį pritaikyti „Metų“ veikėjams. Sumanymą įgyvendinti ėmėsi jo bičiulis Paulius Mieželis. Į kūrimo procesą įsijungė jaunieji Lietuvių kalbos instituto (LKI) mokslininkai Dovilė Bielevičiūtė, Anželika Gaidienė, Rita Mikelionytė, Gintarė Šeškevičiūtė, Saulius Vasiliauskas ir jų draugai, paskatinti LKI direktorės, kalbininkės Jolantos Zabarskaitės. Būrai.lt projektas gimė kaip kūrybinė pilietiška iniciatyva ir nebuvo remtas jokių fondų.

Kam skirtas šis testas: filologams, moksleiviams, literatūros mėgėjams?

Testas Būrai.lt skirtas visiems interneto „gyventojams“, besidomintiems literatūra ar tiesiog norintiems smagiai praleisti keletą minučių. Kūrėjai tikėjosi, kad virtualioje erdvėje sutikti šiuolaikiški, tačiau donelaitiškas šaknis išlaikę būrai maloniai nustebins internautus ir paskatins geriau pažinti klasiko kūrybą, kuri mokykloje neretai pristatoma nuobodžiai.

Minint 300-ąsias K. Donelaičio gimimo metines, 2014-ieji paskelbti Kristijono Donelaičio metais. Ar kurdami šį testą nesibaiminote, jog jau ir taip labai daug kalbama apie „Metus“ ir nieko naujo čia nebepasakysi?

Nuo pat pradžios vylėmės, kad mūsų idėja Lietuvoje bus originali ir galbūt paskatins naujų, panašių projektų atsiradimą. Žinoma, nesiekėme sukurti ko nors monumentalaus, kūrybinis procesas mums tapo maloniu bendravimu, supažindino skirtingų sričių žmones. Truputį nuogąstavome, kad atsiras žmonių, laikančių tokią literatūros klasikos interpretaciją nepagarbiu elgesiu. Mūsų nuomone, kultūros paveldas yra gyvas tol, kol jis įkvepia naujų interpretacijų, pakviečia jį apmąstyti ir senosios, ir jaunosios kartos atstovus (jiems prieinamomis, aktualiomis formomis).

Vis dėlto tai smagus žaidimas, kuris sudomino netgi daugelį socialinio tinklo facebook vartotojų. Koks šio testo tikslas?

Iš tiesų jį jau atliko beveik 20 tūkst. žmonių. Testas leidžia žaismingai, kūrybiškai pažvelgti į mūsų literatūros klasiką, vieną kertinių jos pamatų. Jo pobūdis gali padėti užmezgant asmeninį santykį su daugelio tik mokykloje skaitytu kūriniu. Viliamės, testas ne tik paskatins atsiversti Donelaičio poemą, bet ir turiningus liuteronų kunigo „Raštus“, kuriose rasime ir įdomių teisinių dokumentų, emocingų Donelaičio komentarų, pastabų, reaguojant į Tolminkiemio dvaro amtmono (valdininko) T. Ruigio, Gumbinės (dabar – Lazdynėliai) karo ir domenų rūmų bei kt. siųstus raštus (pvz., pastaba, skirta T. Ruigiui: „O tave ne vienas dar karste keiks! Tegu vien tavo uošvė, vietoje 1000-čių kitų prabyla!..“). Taigi, šis testas gali tapti vedliu į dar gerai nepažintą Donelaičio biblioteką.

Klausimai, į kuriuos teste reikia atsakyti, bei būrų aprašymai labai žaismingi, tinkantys šiai dienai. Kaip viską kūrėte?

Poemoje „Metai“ yra minima daugiau nei pusšimtis būrų, todėl pirmiausia iš visų kūrinio veikėjų išrinkome dešimt ryškiausių (daugiausiai veikiančių, išsamiausiai aprašytų). Bendromis jėgomis išrašėme citatas, kuriose jie minimi, jas analizavome.

Klausimus šiam testui atsižvelgdama į pagrindinius asmenybės testų ir populiariosios psichologijos principus kūrė psichologė Milda Kukulskienė, vėliau jaunieji LKI kalbininkai juos testavo, tobulino formuluotes, derino su būrų charakteristikomis. Sudarėme būrų savybių lentelę, kurią susiejome su testo klausimais. Todėl pagal testo atsakymus kompiuteris gali apskaičiuoti labiausiai juos atitinkantį būrą.

Šiuolaikiškus, tačiau vis tiek donelaitiškai skambančius, būrų aprašymus parašė Tomas Dirgėla, o charakteringus būrų portretus nupiešė dailininkas Vytautas Tautkevičius. Šie menininkai remdamiesi poemos „Metai“ ištraukomis pavaizdavo būrus šiuolaikiniame kontekste, išryškindami esmines jų savybes.

Tinklalapio dizainą sukūrė Andrius Skaržauskas, o programavimo darbus atliko Raimundas Zabarauskas. Kiekvienas prisidėjo tuo, ką geriausiai moka.

Ar sunku buvo būrų charakterius perkelti į šiandieną?

Kurdami šį testą dar kartą įsitikome, kad K. Donelaičiui labai rūpėjo valstiečių gyvenimas. Tam, kad gyvai ir taikliai aprašytų būrus, poemos autorius turėjo su jais daug bendrauti, pažinti jų bruožus, psichologiją. Jis aprašė tuos dalykus, kurių aktualumas neblėsta – juk ir šiandien vieni su užsidegimu dirba, kiti stengiasi visais būdais to išvengti, vieni pirmiausia žiūri savo kailio, kiti – priešingai, imasi atsakomybės, net kai nėra būtina. K. Donelaitis puikiai apčiuopė ne tik žmogiškas dorybes, bet ir psichologinius konstruktus – būrų temperamentą, socialumą, pasitenkinimą gyvenimu, o mums beliko būrus perkelti į šiandienos aplinką. Jei gatvėje susitiktumėme būrus iš XVIII amžiaus, turėtume apie ką pasikalbėti.

Peržvelgus testo dalyvių statistiką matyti, kad dabar Lietuvoje dominuoja Pričkai, Krizai ir Laurai – „viežlybieji“ būrai, esantys darbštūs, sąžiningi, garbingi, išmintingi ir kitaip pavyzdingi. O štai tinginių, besočių ir sukčių trijulė – Slunkius, Blėkius ir Dočys pasitaiko rečiau.

Čia galite atlikti testą:
www.būrai.lt

Testo kūrėjus kalbino Birutė Grašytė