Čiunės Sugiharos metai. Diplomatui skirta paroda Lietuvos Respublikos Seime

Vasario 20 d., ketvirtadienį, 13 val. Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje (Seimo I rūmai)  atverta Čiunės Sugiharos 120-osioms gimimo metinėms ir gyvybės vizų išdavimo 80-mečiui skirta paroda.
Parodoje panaudoti Č. Sugiharos sūnaus Nobukio šeimos archyvo dokumentai ir nuotraukos, Nobukio žmonos Esin Ayirtman-Sugiharos knygos „Čiunė Sugihara“ medžiaga bei fotografių Dž. G. Barysaitės ir A. Dransard nuotraukos.

Į tėvo atminimui skirtos parodos atidarymą Seime atvyksta jo sūnus Nobuki Sugihara

Čiunė Sugihara. Šeimos archyvos nuotrauka

Č. Sugiharos sūnus Nobuki Sugihara kartu su išgelbėtais žmonėmis ir jų palikuoniais Žydų paveldo muziejuje Niujorke, 2019 m. Nobuki Sugiharos asmeninio archyvo nuotrauka

Į parodos atidarymą atvyksta Č. Sugiharos sūnus Nobuki su žmona Esin. Renginyje dalyvaus Izraelio, Japonijos, Graikijos, Turkijos, Kazachstano, Airijos, Čekijos, Rumunijos, Ukrainos ir kitų šalių ambasadoriai.

Parodą atvers Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, pasisakys parodos iniciatoriai Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė ir Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Izraelio Valstybe grupės pirmininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris.

Paroda eksponuojama Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje. Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – A. Markevičienė)

Lietuvos Respublikos Seimas 2020-uosius paskelbė Čiunės Sugiharos metais (2019 m. spalio 10 d. nutarimas Nr. XIII-2470), atsižvelgdamas į tai, kad 2020 metais minimos Japonijos konsulo Čiunės Sugiharos, išdavusio Japonijos tranzitines vizas žydų tautybės žmonėms ir taip išgelbėjusio daugiau kaip 6 000 žmonių gyvybių, veiklos Kaune (1939–1940 m.) 80-osios metinės ir jo gimimo 120-osios metinės.

Sugiharų šeima priešais konsulato pastatą Kaune, 1940 m. Šeimos archyvo nuotrauka

Čiunė Sugihara XX amžiaus pradžioje buvo japonų kariškis ir diplomatas, 1939–1940 m. dirbęs Japonijos konsulu Lietuvos laikinojoje sostinėje Kaune. Tuo metu Lenkija jau buvo okupuota nacistinės Vokietijos ir stalininės Sovietų Sąjungos. Kaune susikaupė daug pabėgėlių iš Lenkijos, tarp jų ir žydų. Konsulas Č. Sugihara keletą kartų klausė Japonijos užsienio reikalų ministerijos, ar jis gali pabėgėliams išduoti Japonijos vizas. Gavęs neigiamus atsakymus, jis savo atsakomybe išdavė keletą tūkstančių tranzitinių vizų, skirtų vykti per Japoniją į trečiąsias šalis. Taip jis išgelbėjo gyvybę tūkstančiams žmonių.

Po karo Č. Sugihara buvo priverstas atsistatydinti iš diplomatinės tarnybos ir dirbo įvairiose prekybos įmonėse. Tačiau jo žygdarbis nebuvo pamirštas. 1968 m. vienas iš išgelbėtųjų – Izraelio komercijos atašė Tokijuje Y. Nišri – susirado Č. Sugiharą ir taip prasidėjo visuotinis buvusio konsulo nuopelnų pripažinimas.

Čiunė Sugihara nugyveno 86 metus ir mirė 1986 m. liepos 31 d.

Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė
Asta Markevičienė

seimologo