Dailininkui Stasiui Eidrigevičiui – 70

Liepos 24-ąją 70 metų jubiliejų švenčia dailininkas, grafikas, režisierius, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, Varšuvoje gyvenantis Stasys Eidrigevičius.
Stasys Eidrigevičius – arba tiesiog Stasys – Lietuvoje ir pasaulyje žinomas kaip tūkstančių piešinių, šimtų tapybos darbų, ekslibrisų, miniatiūrų, pastelių, koliažų, plakatų, knygų iliustracijų, įvairių žanrų fotografijų, taip pat skulptūrų, instaliacijų, performansų, teatro spektaklių ir straipsnių kultūros spaudoje autorius. Plačiai pasaulyje žinomas menininkas, kurio kūryba įvertinta 35 svarbiais tarptautiniais apdovanojimais ir kitais prestižiniais titulais.
Nuoširdžiausiai sveikiname!

Mano visa kūryba – metafora“, – taip trumpai ir aiškiai savo kūrybos esmę yra įvardijęs S. Eidrigevičius.


Giedriaus Matulaičio nuotrauka

Audriaus Kapčiaus nuotrauka

Radvilės Bieliauskienės nuotrauka

Audriaus Kapčiaus nuotrauka

Radvilės Bieliauskienės nuotrauka

Radvilės Bieliauskienės nuotrauka

Dailininkas Stasys Eidrigevičius ir profesorius Vytautas Landsbergis. Kęstučio Vanago / BFL nuotrauka

Stasys Eidrigevičius. Redakcijos archyvo nuotrauka

Stasys Eidrigevičius gimė 1949 m. Mediniškių kaime, Pakruojo rajone. 1968 m. baigė Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikumą, 1973 m. Valstybinį dailės institutą (dab. Vilniaus dailės akademija). Nuo 1980 m. menininkas gyvena Varšuvoje. Įvairiose šalyse yra surengęs daugiau kaip 100 individualių parodų, kuriose eksponavo paveikslus, grafikos darbus, ekslibrisus, plakatus, miniatiūras, pasteles, fotografijas. Ne viena tautiečių karta yra užaugusi su S. Eidrigevičiaus iliustruotomis pasakų knygomis.

Menininkas rengia performansus, menines akcijas, instaliacijas, scenografiją, yra sukūręs unikalius dailės žanrus – kaukes ir vadinamuosius sielvartus (lenk. smutki). S. Eidrigevičiaus autoriniai spektakliai „Baltas briedis“ (1993 m.) ir „Medinis žmogus“ (2007 m.) yra rodyti Varšuvos teatre „Studio“. Menininkas yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos (2001 m.) ir daugybės tarptautinių premijų laureatas.

2000 m. S. Eidrigevičius yra apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu. Japonijos Otaru mieste veika jo vardu pavadintas muziejus – „Hiroko Mori & Stasys Museum“. Pasaulinio garso menininko vardu Panevėžyje šiuo metu kuriamas modernus Stasio Eidrigevičiaus menų centras (SEMC).


Stasio Eidrigevičiaus darbai MO muziejuje. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Stasys Eidrigevičius „Prieš lietų“ (1997 m.).

Stasys Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius „Kiškis“ (1988 m.).

Stasio Eidrigevičiaus kūrybos paroda „Veidas ant kaukės“. Tomo Kapočiaus nuotrauka

Bernardinai.lt

 

Dailininkas Stasys Eidrigevičius: „Mene įdomiausi pras­mingi netikėtumai“

Stasiui Eidrigevičiui – 70: po šešių linksmų dieną septintoji gali būti ir liūdna