Kaip skaitymas keičia smegenis?

Mokslininkai jau ne kartą anksčiau yra įrodę, jog skaitymas skatina skirtingų smegenų dalių veiklą. Pavyzdžiui, 2006 metų tyrimu atskleista, jog skaitant tokius žodžius kaip „kvepalai“ ar „kava“ suaktyvėja smegenų dalys, atsakingos už uoslę. Dauguma tokių tyrimų nagrinėjo, kaip veikia smegenys, kol žmogus skaito, tuo tarpu pagal naujausias Jungtinių Amerikos Valstijų Emory universiteto mokslininkų išvadas, skaitymas sukelia ne tik trumpalaikį efektą, bet ir turi ilgojo laikotarpio pasekmių smegenims.

Mokslininkai analizavo, kaip smegenys kinta, skaitant romaną: dvidešimt vienas universiteto studentas dalyvavo devyniolikos dienų tyrime. Per pirmąsias penkias dienas buvo padarytos jų smegenų magnetinio rezonanso tomografijos. Po to studentai ėmė skaityti pirmuosius trisdešimt Roberto Harris knygos „Pompėja“ puslapių. Per devynias dienas perskaitė romaną ir turėjo išlaikyti tai įrodantį testą. Kitą rytą, pabaigus skaityti, jiems vėl atlikta smegenų tomografija, tai tęsėsi dar penkias dienas.

Tomografija atskleidė, jog po skaitymo užduoties padidėjo junglumas smegenų žievės kairiojoje smilkinio skiltyje, ši zona atsakinga už imlumą kalbai. Tai rodo, jog skaitytojai patiria „reikšmių įkūnijimą“, kai smegenų veikla, galvojant apie tam tikrą veiksmą, atspindi veiklą, kuri vyktų iš tiesų atliekant veiksmą. Pavyzdžiui, galvojimas apie plaukimą iššaukia tokį pat nervų jungimąsi kaip ir fizinio plaukimo metu. Pasak pagrindinio tyrimo autoriaus Gregorio Bernso, „Romano skaitymas gali perkelti skaitytoją į pagrindinio veikėjo kūną“. Jau seniai buvo žinoma, kad skaitymas padeda įsijausti į kito žmogaus kailį perkeltine prasme, dabar atrodo, jog kažkas panašaus vyksta ir biologiškai.

Studentams baigus skaityti, per penkias dienas efektas neišnyko, tai veda prie išvados, jog skaitymas turi ilgalaikį poveikį smegenims. Klausimas, kiek laiko tai tęsis, pasak mokslininkų, lieka „atviras“, tačiau džiaugiasi, jog pavyko įrodyti „įkūnytų reikšmių“ efektą bei skaitymo įtaką kalbos smegenyse apdorojimui.

Parengta pagal The Atlantic

Parengė Rosita Garškaitė

Bernardinai.lt