Lietuvių kalba puikuojasi 10 seniausių vartojamų kalbų sąraše

Kalbų evoliucija yra panaši į biologinę evoliuciją. Ji vyksta lėtai, iš kartos į kartą, tad nėra tikslaus laiko, kada iš vienos kalbos išsivysto kita kalba. Dėl šios priežasties taip pat sunku pasakyti, kad viena kalba yra neabejotinai senesnė už visas kitas. Visos jos tokios pat senos kaip pati žmonija. Vis dėlto visos kalbos, kurios čia bus išvardintos, turi kažką ypatingo ir senovinio, ir tai jas daro išskirtines, rašo „The Culture Trip“.

Hebrajų kalba

Hebrajų kalbos atvejis gan juokingas. Ji tapo nevartojama kasdienybėje maždaug 400 mūsų eros metais, tačiau išliko, nes žydai visame pasaulyje ją naudojo kaip liturginę kalbą. Bet XIX–XX a. plintant sionizmui, hebrajų kalba buvo atgaivinta ir tapo oficialia Izraelio kalba.

Šiuolaikinė kalbos versija skiriasi nuo tos, kuri vartojama Biblijoje, tačiau tie žmonės, kuriems ši kalba yra gimtoji, gali puikiai suprasti, kas parašyta Senajame Testamente ir su juo susijusiuose tekstuose.

Daugelio pirmųjų žmonių, kurie ėmė vartoti šiuolaikinę hebrajų kalbą, gimtoji kalba buvo jidiš, tad ši žydų kalba padarė didelę įtaką šiuolaikinei senosios kalbos versijai.

Tamilų kalba

Tamilų kalba, kuria kalba 78 mln. žmonių pasaulyje, yra vienintelė išlikusi klasikinė kalba. Ji yra paskelbta oficialia kalba Šri Lankoje, Indijoje ir Singapūre.

Ji priklauso dravidų kalbų šeimai, kuriai priklauso daug kalbų, kuriomis daugiausia šnekama Pietų ir Rytų Indijoje. Tyrėjai rado įrašų tamilų kalba dar iš III a. prieš Kr. ir ji nuo to laiko buvo nuolat vartojama.

Kita senovės indų kalba, sanskritas, iš kasdienio vartojimo iškrito maždaug 600 metais ir tapo daugiausia liturgine kalba. O tamilų kalba toliau vystėsi ir dabar yra 20-a pagal vartojimą kalba pasaulyje.

Lietuvių kalba

Lietuvių kalba priklauso indoeuropiečių kalbų šeimai, kuriai priklauso daugelis Europos kalbų. Bet maždaug 3500 metais prieš Kristų jos ėmė viena nuo kitos tolti ir suskilo į dešimtis kitų kalbų, tokių kaip vokiečių, italų ir anglų. Po truputį jos prarado bendrus bruožus, kuriuos turėjo.

Vis dėlto viena iš baltų kalbų, būtent lietuvių, išlaikė daugiausia indoeuropiečių prokalbės bruožų, kuria, lingvistų manymu, buvo kalbama 3500 metais prieš Kristų.

Dėl kažkokių priežasčių lietuvių kalba išlaikė daugiau garsų ir gramatikos taisyklių iš šios prokalbės nei kitos jos lingvistinės pusseserės, tad gali būti laikoma viena seniausių pasaulio kalbų.

Persų, arba farsi kalba

Ja dabar yra kalbama Irane, Afganistane, Tadžikistane ir kitose šalyse. Išgirdus, jog tai yra persų kalba, greičiausiai kyla asociacijos su džinais buteliuose. Bet farsi ir persų yra ta pati kalba. Farsi yra tiesioginė senosios persų kalbos atžala, kuria buvo šnekama Persijos imperijoje.

Ši kalba tapo šiuolaikine persų kalba maždaug 800 metais ir nuo daugybės kitų dabartinių kalbų ji skiriasi tuo, kad nuo to laiko pasikeitė labai nedaug. Žmonės, kurie šneka persiškai, galėtų perskaityti įrašą iš 900 metų gerokai lengviau, nei anglakalbiai skaitytų Shakespeare’o kūrinius.

Islandų kalba