Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai: kovidas

2020 m. plačiai ėmęs plisti koronavirusas pasaulį pakeitė neatpažįstamai. Savaime suprantama, kad šie gyvenimo pokyčiai atsispindėjo ir daugelyje pasaulio kalbų, pavyzdžiui, žodynai „Merriam-Webster“ ir „The Dictionary.com“ 2020-ųjų Metų žodžiu paskelbė šiais metais itin suaktualėjusį žodį PANDEMIC (liet. PANDEMIJA). Amerikos dialektų draugija (angl. „American Dialect Society“) 2020-ųjų Metų žodžiu išrinko naujažodį COVID (liet. KOVIDAS).

Naujažodis KOVIDAS pateko ir į Lietuvos 2020-ųjų Metų žodžio rinkimus. Šis žodis reiškia sutrumpintą koronaviruso SARS-CoV-2 sukeltos ligos COVID-2019 pavadinimą (plačiau žr. Lietuvių kalbos instituto Naujažodžių duomenyne). Duomenyne galima rasti ir daugiau naujažodžių su šaknimi „kovid-“, pavyzdžiui: KOVIDIOTAS „kas kvailai ignoruoja kovido keliamą grėsmę“, KOVIDNEŠYS „menk. koronaviruso COVID-19 ligos (kovido) platintojas, nepaisantis karantino reikalavimų“ ir kt. Įdomu, kad su šaknimi „koron-“ fiksuota gerokai daugiau naujadarų negu su „kovid-“.

Neliko nepastebėtas žodžio KOVIDAS sąskambis su žodžiais KOVOTI, KOVA, KOVAS. Artėjant Kovo 11-osios 30-mečiui ir svarstant, kaip turėtų būti rengiamas Seimo posėdis, Alfredas Zdramys savo straipsnio antraštėje klausė: „Kovo-11 ar Covid-19?“. Straipsnio tekste konstatuota: „Pasirinktas kovidas, ne kovas“ (kitaip tariant, Seimo posėdžio nutarta nekviesti).

Pasaulis stebėjosi, kai žmonės pradėjo naujagimiams duoti su pandemija susijusius vardus. Pavyzdžiui, Indijoje balandį gimę dvyniai buvo pavadinti CORONA ir COVID. O lietuviai, ko gero, tik pernai apsižiūrėjo vardų žodyne seniai turį retą baltiškos kilmės vardą KOVYDAS, KOVYDA, KOVYDĖ. Jis įtrauktas ir į internetinį vardadienių kalendorių. Pažįstamiems KOVYDAMS ar KOVYDĖMS vardadienio linkėjimus turėtume siųsti gruodžio 6 d.

Daugelis pandemijos metu atsiradusių naujažodžių ilgainiui (įveikus virusą) pasitrauks iš sakytinės kalbos, viešosios vartosenos tekstų ir pan., tačiau Naujažodžių duomenyne jie liks kaip ryškus 2020-ųjų ženklas. Tai, kad pasauliui šiais metais teko galynėtis su nepaprastais sunkumais, atspindi „Oxford Dictionaries“ rengėjų sprendimas neskelbti vieno 2020-ųjų Metų žodžio. Jis buvo grįstas tokia nuostata: 2020-ieji buvo pernelyg sudėtingi, kad juos būtų galima apibūdinti vienu žodžiu.

Metų žodį galite rinkti čia.

Už metų posakį galite balsuoti čia.

Parengė Agnė Aleksaitė

alfa logo