Sigito Gedos 80-metis: paskutinis Lietuvos romantikas, užaugęs gamtos apsuptyje

Lazdijų rajone, Veisiejuose, pagerbtas poeto Sigito Gedos atminimas – šeštadienį jam būtų sukakę 80 metų. Šie metai Lazdijų rajone paskelbti S. Gedos metais.

Pateruose, netoli Veisiejų, S. Gedos gimtinę žymi koplytstulpis, prie kurio ir rinkosi kraštiečiai pagerbti poeto atminimo. Jų teigimu, aplinka, iš kambario žvelgiant į Snaigyno ežerą, formavo S. Gedos savitą požiūrį į gamtą, žmogų ir pasaulį.

„Su jo lietuvių kalbos mokytoja Joana Vaišnoraite parašėme knygą „Vaikiškom rankom išskleistos burės“ apie Sigito Gedos kūrybinio kelio pradžia. Joje yra pirmi jo eilėraščiai, pasirodę spaudoje, sudėjome kartu su prisiminimais klasės draugų, mokytojų, kaimynų“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja poeto kraštietis, knygos apie S. Gedą autorius Albinas Jarmala.

S. Gedai atminti krašto muziejuje įrengta ekspozicija. Čia ir prisiminimai apie jį, straipsniai publikuoti spaudoje, fotografijos. Poeto bendražygiai sako esą S. Geda į socialistinio realizmo sukaustytą lietuvių literatūrą įliejo pavasariškos gaivos.

„Aš jį vadinu paskutiniuoju romantiku Lietuvos. Tai ir ryšys su gamta, tam tikras pasitikėjimas antgamtinėmis jėgomis ir tuo dvasių pasauliu nematomu. Sigitas buvo toks vienalytis poetas, homogeniškas. Toks tolimas dar vėliau susiformuosiančiam postmodernizmui“, – tikina poetas Kornelijus Platelis.

S. Geda parašė per pusšimtį knygų vaikams ir suaugusiems, straipsnių apie literatūrą, dailę, išvertė apie 30 kūrinių, rašė teatro pjeses ir operų libretus. Daugelio premijų laureato kūryba išversta į daugiau nei 10 kalbų. S. Gedos poezija telkė ir jo rėmėjus, kurie sovietmečiu palaikė modernų meną, toleranciją kitokiai literatūrai.

„Sigitas buvo toks pasišiaušęs, toks einantis prieš srovę, o kartu stengdamasis tą mūsų tautos istoriją ir kalbą įtvirtinti tarp kitų pasaulio istorijų ir kalbų“, – prisimena K. Platelis.

Gegužę, per tarptautinį dailės plenerą Veisiejų dvaro parke, ant Ančios ežero kranto, poetui atminti bus atidengta skulptoriaus Kęstučio Musteikio jau baigiama skulptūra „Vyras, paukštis, žmogus“.

„Kaip Sigitas Geda savo ankstyvoje jaunystėje rašė: „Aš juk vaikas ežerų, teliūskuojančių gėlių.“ Tai mes nusprendėme, kad ta skulptūra turi žiūrėti į Ančios ežerą“, – tikina Veisiejų seniūnas Zenonas Sabaliauskas.

2023-uosius Lazdijų rajono savivaldybė yra paskelbusi S. Gedos metais.

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

lrt_lt_logo_fb