Dokumentinis filmas „Raudonieji metai“

Dokumentinis filmas „Raudonieji metai“, sukurtas sukurtas Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato iniciatyva, įgyvendinant Europos Komisijos remiamos programos „Europa piliečiams“ 4 – ąjį veiksmą „Gyvoji Europos atmintis“. Filmo režisierius – Jonas Ohman. Filmas pasakoja apie trijų Baltijos šalių pirmosios sovietų okupacijos laikotarpį.
Skaityti toliau: Dokumentinis filmas „Raudonieji metai“

Nacionalinis diktantas 2019

Nacionalinis diktantas šiemet vyks kovo 8 dieną, penktadienį, 11 valandą. Diktantas bus transliuojamas per LRT radiją ir internetu.
Tradiciškai diktantą bus galima rašyti mokyklose, bibliotekose, savivaldybių salėse. Rašyti diktantą kviečiami ir įmonių bei organizacijų atstovai, jie tai gali daryti savo patalpose. Užsienio lietuvių bendruomenės iš organizatorių gaus diktanto įrašą ir diktantą galės rašyti patogiu laiku – kovo 9-10 d.
Skaityti toliau: Nacionalinis diktantas 2019

Patvirtintas Vietovardžių metų minėjimo 2019 metais planas

Vyriausybė patvirtino Kultūros ministerijos pateiktą Vietovardžių metų minėjimo 2019 metais planą.
Plane numatytais visoje Lietuvoje vyksiančiais kultūriniais, edukaciniais, įamžinimo renginiais ir veiklomis, mokslinėmis konferencijomis ir seminarais, duomenų kaupimu ir sisteminimu, viešinimu ir leidyba bus pabrėžiama senųjų vietovardžių svarba, gyvenamųjų vietų vardų reikšmė puoselėjant ryšius su protėvių žeme. Taip bus akcentuojama ir senuosiuose kaimų bei vienkiemių pavadinimuose glūdinti etnologinė, lingvistinė, istorinė, kultūrinė ir kita svarbi informacija, saugotina kaip Lietuvos ir pasaulio kultūros palikimo dalis.
Skaityti toliau: Patvirtintas Vietovardžių metų minėjimo 2019 metais planas

Švietimo bendruomenė pateikė siūlymus bendrųjų programų atnaujinimo gairių projektui

Didelio švietimo bendruomenės dėmesio sulaukė svetainėje www.mokykla2030.lt paskelbtas kvietimas pateikti siūlymus bendrųjų programų atnaujinimo gairių projektui. Šio dokumento svarstymo laikotarpiu, nuo 2018 m. gruodžio 3 d. iki 2019 m. sausio 14 d., pateikta net 120 siūlymų.
Skaityti toliau: Švietimo bendruomenė pateikė siūlymus bendrųjų programų atnaujinimo gairių projektui

„Ryto allegro“: dr. Daiva Narbutienė apie sukčiavusį grafą Henriką de Broel-Platerį ir advokatą Tadą Vrublevskį

„Tadas Vrublevskis iš grafo Henriko de Broel-Platerio 1907 metais už 2,5 tūkst. aukso rublių nupirko jo bibliotekos knygų rinkinius. Tačiau Vrublevskio butą pasiekė tik dalis įsigytų leidinių. Nors ir žadėjo, grafas neatsiuntė Pustinios dvare saugotos bibliotekos likučių, be to, kelis šimtus vertingiausių knygų jis nuo Vrublevskio nuslėpė, kad jas galėtų pasiūlyti kitiems pirkėjams. 1908 metais Vrublevskis netgi pagrasino grafui teismu“, – pasakoja LMA Vrublevskių bibliotekos Retų spaudinių skyriaus vedėja dr. Daiva Narbutienė.
Skaityti toliau: „Ryto allegro“: dr. Daiva Narbutienė apie sukčiavusį grafą Henriką de Broel-Platerį ir advokatą Tadą Vrublevskį

Mokomoji knyga „Rytų aukštaičiai širvintiškiai“

„Rytų aukštaičiai širvintiškiai“ – paskutinė serijos „Lietuvių kalbos tarmės mokyklai“ knyga, skirta rytų aukštaičiams. Jos skaitytojai supažindinami su širvintiškių patarme, kuri yra viena mažiausių lietuvių kalbos patarmių. Pietiniai jos pakraščiai aplenkėję, todėl tradicinės patarmės plotas dar šiek tiek sumažėjęs. Vis dėlto širvintiškiai, kaip ir visų kitų lietuvių kalbos tarmių atstovai, šneka labai vaizdinga, gyva ir įdomia kalba.
Skaityti toliau: Mokomoji knyga „Rytų aukštaičiai širvintiškiai“

Prisiekė kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas

Šiandien Seimo posėdyje prisiekė naujasis kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Priesaiką priėmė Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.
ƒLituanistų sambūris seniai žino, kad dr. Mindaugas Kvietkauskas yra prisiekęs Lietuvai, jos kultūrai ir žmonėms. Linkime ministrui Mindaugui Kvietkauskui sėkmės naujuose darbų baruose, kur vis dar reikia įrodinėti, jog kultūra – be galo svarbi valstybės gyvenimo sritis.

Skaityti toliau: Prisiekė kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas