Vilniaus gimtadienio išvakarėse atidaromoje parodoje – pirmąkart lietuviškai užrašytas Vilnius

Lietuvos dailės muziejus ir Vilniaus universiteto biblioteka kviečia į Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidaromą parodą „Pirmą kartą lietuviškai: Vilniaus vardas Mikalojaus Daukšos Katekizme“. Tai trečioji paroda iš 2018–2022 m. tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“, skirto Vilniaus 700 metų jubiliejui pasirengti. Parodą atidarys kultūrologų pokalbis, kuriame dalyvaus prof. Viktorija Daujotytė, habil. dr. Ingė Lukšaitė, prof. Eugenija Ulčinaitė, dr. Darius Kuolys. Pokalbį moderuos dr. Aurimas Švedas. Renginyje dalyvaus ir pianistė Aleksandra Žvirblytė, aktorė Jūratė Vilūnaitė.
Skaityti toliau: Vilniaus gimtadienio išvakarėse atidaromoje parodoje – pirmąkart lietuviškai užrašytas Vilnius

Kviečiame dalyvauti pokalbyje „Kalbos ir mąstymo ryšys: pasaulėvoka ir pasaulėkūra“

Kai mąstome apie kalbą, susikuriame labai daug stereotipų. Juos sugriauti bandysime Nacionalinėje bibliotekoje naujame pokalbių cikle „Kalbos klubas“. Kiekvieno mėnesio paskutinį trečiadienį kalbėsime apie tai, kas yra kalba ir kaip jos dėka kuriama gerovė. Galėtume dar efektyviau siekti tikslų, jei suprastume, kad kalbos išmanymas kiekvienam mūsų duotas iš prigimties, o kalba galime naudotis ne tik komunikuodami.
Skaityti toliau: Kviečiame dalyvauti pokalbyje „Kalbos ir mąstymo ryšys: pasaulėvoka ir pasaulėkūra“

Kviečiame dalyvauti Mamerto Indriliūno 100-ųjų gimimo metinių renginyje

Šių metų sausio 28 d. (antradienį) 14 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute  vyks renginys „Pirmosios Respublikos išugdyta karta: Mamertui Indriliūnui 100-tas“. Renginyje bus keliami klausimai apie žemininkų kartą, ieškoma atsakymų drauge: kas lėmė, kad atsirado tokių stiprių, talentingų asmenybių, kas jas ugdė, telkė, kokie vaizdiniai sieja šios kartos menininkų kūrybą, ką vadiname žemininkų karta…
Diskusijoje dalyvaus Virginijus Gasiliūnas, Viktorija Daujotytė, Darius Kuolys, Dalia Jakaitė, Gediminas Mikelaitis, Liuda Prunskienė, Rita Venskūnienė – M. Indriliūno dukterėčia ir kt. Renginio metu bus pristatomi Mamerto Indriliūno „Raštai“.
Maloniai kviečiame gausiai dalyvauti!
Skaityti toliau: Kviečiame dalyvauti Mamerto Indriliūno 100-ųjų gimimo metinių renginyje

Kviečiame į seminarą „Kiek svarbus bendrinės tarties ir kirčiavimo ugdymas mokykloje?“

2020 m. sausio 22 d. Lietuvių kalbos institute vyks diskusijų seminaras „Kiek svarbus bendrinės tarties ir kirčiavimo ugdymas mokykloje?“.
Žymūs Lietuvos kalbininkai, kalbos mokymo metodikos specialistai ir mokytojai praktikai diskutuos apie bendrinės lietuvių kalbos tarties ir kirčiavimo problemas bei jų sprendimo būdus mokykloje. Renginį organizuoja Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija ir Lietuvių kalbos institutu.
Skaityti toliau: Kviečiame į seminarą „Kiek svarbus bendrinės tarties ir kirčiavimo ugdymas mokykloje?“

Kviečiame dalyvauti Lietuvių kalbos draugijos skaitymuose

Gerbiamieji Kolegos,
Lietuvių kalbos draugija, „Lituanistų sambūris“, Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir Lietuvos kultūros kongreso taryba kviečia Jus dalyvauti antruosiuose Lietuvių kalbos draugijos skaitymuose.
Šiais metais jie skiriami Lietuvos kultūros kongreso 30-mečiui.
Skaitymų tema – „Lietuvių kalba – tautos išlikimo laidas“.
Renginys vyks vasario 7 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje.
Pradžia 10.00. Pasižymėkime darbo kalendoriuose ir aktyviai dalyvaukime.

Skaityti toliau: Kviečiame dalyvauti Lietuvių kalbos draugijos skaitymuose

Kino edukacijos platformose – nauji filmai pamokoms ir mokyklose veikiantiems kino klubams

Nuo 2020-ųjų sausio naujais filmais pasipildė Lietuvos kino centro vykdomų kino edukacijos projektų filmų katalogai. Pedagogams skirtos ugdymo bazės ir Lietuvos mokyklose veikiančių „Kino klubų“ programų turinys papildytas įvairių žanrų filmais, tinkamais ugdymui. Nuo dokumentikos iki animacijos, nuo pripažintų kino meistrų iki jaunų, kylančių autorių darbų. Į katalogus įtraukti filmai skirti įvairaus amžiaus moksleiviams.
Skaityti toliau: Kino edukacijos platformose – nauji filmai pamokoms ir mokyklose veikiantiems kino klubams

Kvietimas

Maloniai kviečiame dalyvauti iškilmingame Algio Kalėdos premijos teikimo renginyje, kuris vyks 2020 m. sausio 17 d. 17 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4).
2019 m. premija skiriama prof. habil. dr. Reginai Koženiauskienei už taikliai epochos literatūrinį stilių perteikiančius Jono Čečioto (Jan Czeczot, 1796–1847) ir Eugenijaus Renės (Eugeniusz Rönne, 1830–1895) poezijos vertimus iš lenkų į lietuvių kalbą, už profesionalų Jono Čečioto poezijos rinkinio ,,Sodiečio dainos’’ parengimą, kuris praturtina 19 amžiaus Lietuvos kultūros vaizdą, ir už daugiakalbio Lietuvos literatūrinio paveldo tyrinėjimus ir sklaidą.
Nuoširdžiai džiaugiamės ir sveikiname!
Skaityti toliau: Kvietimas

Atrasta seniausia pasaulyje iliustruota knyga

Sausio 2 d. oficialiai paskelbta apie atrastą seniausią iliustruotą knygą pasaulyje. 4000 m. senumo (Viduriniosios Egipto karalystės laikotarpis) „Dviejų kelių knyga“, gidas po anapusinį pasaulį, yra laikomas „Mirusiųjų knygos“ pirmtaku (parašyta maždaug 40 metų anksčiau). Ant medinio sarkofago, kuriame palaidota moteris vardu Ankh, išraižyti dabar jau išblukę rašmenys ir paveikslėliai buvo skirti gubernatoriui Djehutynakhtui.
Skaityti toliau: Atrasta seniausia pasaulyje iliustruota knyga