Rašytojas, pakeitęs vaikystę: 10 įdomių faktų apie Roaldą Dahlą

Saldainių skonis, skaitant Čarlio nuotykius paslaptingame šokolado fabrike, baugiosios vaikus grobiančios raganos ir nuostabios širdies Didysis gerulis milžinas – daugelis neįsivaizduoja savo vaikystės be rašytojo Roaldo Dahlo (1916–1990 m.) kurtų vaizdingų istorijų. Nors knygose į pasaulį jis visuomet žvelgė vaiko akimis ir su humoro doze, dauguma jo rašytų istorijų slepia ir skaudesnes temas. Panašiai, kaip ir paties rašytojo gyvenimas. „Vilniaus galerija“ kviečia skaityti apie jautrias autoriaus vaikystės patirtis, karo lakūno karjerą bei rašymo ypatybes ir daugiau sužinoti apie šią neeilinę asmenybę.
Skaityti toliau: Rašytojas, pakeitęs vaikystę: 10 įdomių faktų apie Roaldą Dahlą

2021 metų Kalbos premija skirta redaktorei, vertėjai Donatai Linčiuvienei

Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, kaip ir kasmet, skiria žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės atminimą įamžinančią Kalbos premiją. Už ilgamečius neeilinius darbus lituanistikos baruose, už pastangas skatinti gražios ir taisyklingos lietuvių kalbos vartojimą ir už visuomenei reikšmingų darbų atlikimą bei rūpinimąsi lituanistiniu paveldu, šiais 2021 m. Kalbos premiją nutarta skirti redaktorei, vertėjai, tekstologei Donatai Linčiuvienei.
Dėkojame už visus darbus ir nuoširdžiai sveikiname!
Skaityti toliau: 2021 metų Kalbos premija skirta redaktorei, vertėjai Donatai Linčiuvienei

Petras Bieliauskas: „Be vertimų nebus geros ir mūsų literatūros“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centro rengiamas pokalbių ciklas kviečia susipažinti su Šv. Jeronimo premijos laureatais, šį apdovanojimą gavusiais už vertimus į lietuvių kalbą. Premijos steigėjai – Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Skaityti toliau: Petras Bieliauskas: „Be vertimų nebus geros ir mūsų literatūros“

Adomas Kačiušis. Su jubiliejumi, Rabindranatai Tagore

Sunku rašyti tokį tekstą, kai atrodo, jog bet kas, ką pasakysiu apie Rabindranatą Tagorę (kuris gimė šią dieną prieš 160 metų), bus taip skurdu palyginti su jo paties kūryba. Ką padarysi. Vis dėlto, jei tai palies bent vieno iš jūsų pilkąsias ląsteles, kurios duos impulsą patiems įsitikinti čia rašomų dalykų tikrumu, tuomet verta.
Skaityti toliau: Adomas Kačiušis. Su jubiliejumi, Rabindranatai Tagore

Skelbiami geriausių 2020 metų vaikų ir paauglių knygų apdovanojimų nominantai

Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius, kasmet teikiantis premijas už geriausias knygas vaikams ir paaugliams bei vaikų literatūros tyrimus ir sklaidą, skelbia 2020 m. premijų nominantų sąrašą. Taip norima atkreipti dėmesį į pačias vertingiausias metų knygas bei padėti skaitytojams nepasiklysti jų gausybėje. Skelbiami geriausiųjų sąrašai gali tapti kelrodžiu ieškantiems gerų ir specialistų pripažintų knygų vaikams ir paaugliams.
Skaityti toliau: Skelbiami geriausių 2020 metų vaikų ir paauglių knygų apdovanojimų nominantai

Gyvenimo citrinos. Valdo Papievio istorija: sovietinės armijos beprotnamį pamiršti padėjo tik gyvenimas Paryžiuje

Grįžusio iš tarnybos Valdo nepažino ne tik bičiuliai, bet ir tėvas – gatvėje praėjo lyg pro svetimą. Bado streikas ir patirti išgyvenimai, kuriuos Valdo atmintis iš savisaugos baigia ištrinti, nualino jauną žmogų, bet nepalaužė. Gyvenimas dovanojo ir atpildą – aplinkybes, kurios atvedė į Paryžių. Vos atvažiavęs pasijuto tarsi čia būtų ir gimęs, o galiausiai geri žmonės ir asmeninės Valdo savybės jį įsuko į Paryžiaus bohemos ratą. Dabar Valdas Prancūzijos sostinėje yra savas tarp savų, o prancūzišką bagetę pusryčiams laužia matydamas nuostabius vaizdus pro langą.
Skaityti toliau: Gyvenimo citrinos. Valdo Papievio istorija: sovietinės armijos beprotnamį pamiršti padėjo tik gyvenimas Paryžiuje

Kalba keičiasi ir niekada ji nebus tokia, kokia buvo

Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Šią dieną prisimenami kalbai labiausiai nusipelnę žmonės, jų darbai. Kasdieniniame gyvenime neretai net nesusimąstome, o kas yra kalba, kuo ji mums svarbi, kokią įtaką jai daro gyvenimo pokyčiai. Šiandien mūsų kalboje daugybė žodžių, kurių dar nebuvo prieš pusšimtį metų, o ką jau bekalbėti apie praėjusio šimtmečio pradžią, kai buvo imtasi lietuvių kalbos norminimo. Tad kas laukia lietuvių kalbos po dešimtmečio ar  net po kelerių metų, nes gyvenimas keičiasi nepalyginamai greičiau negu priima mūsų protas?
Skaityti toliau: Kalba keičiasi ir niekada ji nebus tokia, kokia buvo

Išrinkta „Metų verstinė knyga“ – ja tapo lenkų rašytojo Wieslawo Mysliwskio „Adatos ąsa“

Šiais metais Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga (LLVS) dvyliktą kartą rengė konkursą „Metų verstinė knyga“. Sudaryti trys geriausių 2020 m. išleistų verstinių knygų sąrašai šiuolaikinės grožinės literatūros, literatūros klasikos ir humanitarinės literatūros kategorijose. Portalo LRT.lt skaitytojai buvo kviečiami balsuoti ir iš vadinamojo ekspertų penketuko išrinkti metų verstinę knygą, kuri tradiciškai skelbiama gegužės 7 d. – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, rašoma LLVS pranešime žiniasklaidai.
Skaityti toliau: Išrinkta „Metų verstinė knyga“ – ja tapo lenkų rašytojo Wieslawo Mysliwskio „Adatos ąsa“

Lietuvos botanikos tėvas – Jurgis Ambraziejus Pabrėža

Jurgis Ambraziejus Pabrėža (1771–1849) – Lietuvos šviesuolis, kunigas, pamokslininkas, botanikas, žavėjęs amžininkus ir vėlesnes kartas savo darbštumu bei kruopštumu, kūręs lietuvišką botanikos terminologiją ir augalų vardyną, palikęs neišdildomą įspaudą šalies botanikos ir geografijos mokslo istorijoje.
Skaityti toliau: Lietuvos botanikos tėvas – Jurgis Ambraziejus Pabrėža