Vilius Bartninkas apie demokratijos atsinaujinimą per ugdymą

Šiame videoįraše Kembridžo universiteto doktorantas Vilius Bartninkas kalba apie Aristotelio „Politiką“ ir du Platono dialogus „Alkibijadą“ bei „Charmidą“. Šie antikiniai veikalai padeda suvokti, kiek svarbus ugdymas valstybės politikoje.

Kaip ir graikai gyvename demokratinėje santvarkoje, kur reikalingas bendradarbiavimas ir savitarpio pagalba. Visais laikais demokratijai kyla grėsmės – tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Viena didžiausių – negebėjimas ugdymo keliu atsinaujinti. Aristotelio „Politika“ padeda apmąstyti, kokiais būdais galime išsaugoti demokratiją ir užkirsti kelią oligarchijoms bei tironijoms. Pamatinį Aristotelio argumentą apie demokratijos gyvavimą užtikrinantį ugdymą sustiprina Platono dialogai „Alkibijadas“ ir „Charmidas“. Šie du veikėjai rūpinasi tik nauda, karjera, sėkme, jie netiki, kad pilietinis gyvenimas turi būti paremtas bendradarbiavimu ar bendrais tikslais. Sokratas bando jiems įrodyti, kad ugdyme svarbiausia mąstymas ir empatija. Filosofija paremtas ugdymas gali užtikrinti demokratijos išlikimą.

„Bernardinai.lt“ drauge su Valstybės pažinimo centru kviečia geriau pažinti skirtingų laikotarpių politinę mintį ir atpažinti ją šiandienos politiniame mąstyme. Atitinkamo laikotarpio politinės minties idėjas pristato filosofai doc. dr. Naglis Kardelis ir prof. Alvydas Jokubaitis, dalinamės a. a. prof. Leonido Donskio geriausių grožinės literatūros kūrinių rekomendacijomis ir jaunosios kartos akademikų pasisakymais apie jų atspindžius šiandien. Kiekvieną mėnesį – naujos politinės minties tradicijos pristatymas: balandį skiriame antikinei, gegužę – krikščioniškajai, birželį – moderniajai, liepą – liberaliajai, rugpjūtį – marksistinei, o rugsėjį – postmoderniajai politinei minčiai.

Viliaus Bartninko kalbos vaizdo įrašas čia

Bernardinai.lt