Virtuali paroda, skirta valstybinės vėliavos 100 metų jubiliejui paminėti

2018 metais mūsų valstybei atšventus 100 metų nepriklausomybės sukaktį, vis dar galime švęsti mūsų valstybinės vėliavos 100 metų jubiliejų. Sausio 1 d. švenčiame ne tik Naujųjų metų pradžią, bet ir Vėliavos dieną ir būtent šiemet – 2019 metais yra šimtoji Vėliavos diena. Galime pasidžiaugti, kad mūsų vėliava jau 100 metų yra oficialus valstybės simbolis.

Mūsų trispalvė buvo patvirtinta prieškaryje, 1918 m. balandžio 25 d. Vėliava buvo sukurta prie tautiniuose raštuose dominavusių žalios ir raudonos spalvų pridėjus geltoną – šviesos simbolį. Tiesa, Lietuvos Taryba, kuri priėmė sprendimą dėl vėliavos, buvo nutarusi, kad vėliava susidarytų ne tik iš trijų tautinių spalvų, bet ir turėtų valstybės herbą. Vyčio buvo atsisakyta 1922 m. priimtoje Konstitucijoje.

Sausio 1 d. švenčiama Vėliavos diena mums primena, kad  1919 m. sausio 1 d. Gedimino pilies bokšte pirmą kartą Lietuvos trispalvę, kaip laisvos Lietuvos ženklą, iškėlė Lietuvos savanorių būrys, vadovaujamas Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos. Be vado, būrį sudarė dar devyni savanoriai: karo valdininkai Jonas Nistelis ir Petras Gužas, kareiviai Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, o po to savanoriai sudainavo ir Lietuvos himną.

Šioje virtualioje parodoje turėsite galimybę išvysti Lietuvos trispalvės vienus pirmųjų iškėlimų per Vasario 16 d. minėjimus sovietmečiu, Baltijos kelyje plevėsavusias vėliavas, 1991 m. sausio 13 d. Taip pat unikalius 1992 metų Konstitucijos projektus, kuriuose minima mūsų trispalvė kaip valstybės simbolis.

Virtuali paroda „Noriu grįžti visad namo, kur mano vėliava plevėsuoja

ArchyvasLCVA